A karmát sokszor összekeverik a sorssal és a végzettel. A karma nem sors vagy végzet, a karma halmozódó emlék. A karma nem valamilyen rögzült dolog, az embernek van felette bizonyos hatalma. Legalábbis annyi, hogy tud rajta változtatni, ha megváltoztatja a gondolkodás módját és változtat a cselekedetein, ha tudatában van a múltban szerzett karmájának, és igyekszik feloldani azt.
A karma három szintje:
1. a jelen karmája (agámi)
Az agámi a jelen karmája, minden amit ma teszel jövőbeli karmát teremt. Akár tudatában vagy, akár nem, mindennap karmát teremtesz minden egyes gondolatoddal és tetteddel. A negatív gondolatok és tettek negatív emlékeket szülnek a tudatalattidban, ami elraktározódik az agyban. Mindennap millió és millió adat található az agyban, amelyből rossz karma származhat. Ugyanakkor minden egyes jótett, jó karmát szül.
Az élet állandó egyensúlyozásból áll, hogy a rossz karmát kiegyenlítsük egy jóval. Minden egyes gondolatoddal, szavaddal, tetteddel választhatsz, hogy milyen karmát teremtesz az életedben.
2. a múlt karmája (prárabdha)
Ez múltbéli karma, amit már megteremtettél,olyan dolog amit megtettél. Az amit ma érzel, múltbéli tetteid következménye. Ez a karma már beindult, és most már csak a következményekkel tudsz valamit kezdeni. Ez a fajta karma minden napunk része is. Ha múltbéli gondolataid és tetteid pozitívak voltak, akkor ennek a jutalmát arathatod le, ha negatívak, akkor akkor a következményeit viseled. Ez a jelen élet és a múlt életek kombinációja, amely a jelenben bomlik ki.
3. halmozódott karma (szancsita)
A szancsita olyan karma, amely az idők során, olykor több élet alatt, felhalmozódott. Életünk minden napján, minden cselekedetünkkel karmát teremtünk. Ha nem töröljük ki, vagy nem gyógyítjuk meg, akkor a karma halmozódik, és egyre nagyobb lesz. A negatív cselekedet attól a perctől kezdve, hogy elkövették, megsokszorozódik. A feloldatlan karma pedig szenvedést von maga után, minél tovább halogatod, hogy szembenézz a karmáddal annál nehezebb lesz feloldanod.